ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΜΑΣ!

20141222_212606

Παίζοντας στα ίσα την πανίσχυρη Ανόρθωση Αμμοχώστου ο Εθνικός Λατσιών λύγισε στο τελευταίο λεπτό χάνοντας και την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου. Έχοντας απένατί τους μία μεγάλη ομάδα, με τεράστιο μπάτζετ σε σχέση με εμάς και με πολύ κόσμο ψες στο γήπεδο, οι μάγκες του Εθνικού παρέταξαν πάθος και θέληση για να πετύχουν την πρόκριση. Για 39 λεπτά η ομάδα μας βρισκόταν μέσα στο παιχνίδι  και μόλις στο τελευταίο λεπτό, όταν ο κόουτς Χρυσοστόμου ρίσκαρε παίζοντας με πέμπτο παίκτη δεχθήκαμε δύο τέρματα και το παιχνίδι χάθηκε με 3-0.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για εμάς. Οι φουτσαλιστές μας ήταν συγκεντρωμένοι και πολύ καλοί στο παρκέ. Δεν φοβόντουσαν τίποτα και κανένα και μασώντας σίδερα κρατούσαν την αντίπαλη ομάδα μακριά από την εστία. Μάλιστα η ομάδα μας κατάφερε να λειτουργησει τόσο καλά αμυντικά που η αντίπαλη ομάδα δεν μπορούσε να τελιώσει φάση. Σε μία στιγμή αδράνειας δεχθήκαμε ένα πολύ φτηνό τέρμα σε φάουλ από κομπίνα των αντιπάλων. Έτσι το ημίχρονο έληξε με 1-0.

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε να πατά πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο. Αμυντικά λειτουργούσαμε πολύ καλά. Υστερούσαμε όμως στην επιθετική οργάνωση. Ένα λεπτό πριν το τέλος ο κόουτς ρίσκαρε στην προσπάθειά μας να ισοφαρίσουμε παίζοντας με πέμπτο παίκτη. Το γεγονός αυτό δεν έφερε κάποιο τέρμα για εμάς , αλλά δεχθήκαμε ακόμα δύο τέρματα με το σκορ να κλείνει στο 3-0.

Για εμάς το παιχνίδι αυτό προκάλεσε διάφορα συναισθήματα. Από τη μία περηφάνια για αυτή την ομάδα, αφού δεν είναι λίγο πράγμα να βλέπεις μία ομάδα σαν την Ανόρθωση να παίζει μέχρι το τελευταίο λεπτό για την πρόκριση με μία ομάδα με μικρότερο μπάτζετ έχοντας να παρατάξει μόνο ποιότητα και μαγκιά. Από την άλλη μας προκάλεσε και λύπη γιατί πιστεύαμε όπως πήγε το παιχνίδι ότι μπορούσαμε για κάτι παραπάνω.

Συγχαρητήρια σε όλους τους φουτσαλιστές μας, αλλά και στην τεχνιξή μας ηγεσία για αυτό που με συγκινηση είδαμε χθες. Συγχαρητήρια και στους δέκα ηρωικούς μας φιλάθλους που ταξίδεψαν στην Λάρνακα και στήριξαν την ομάδα. Ευχαριστούμε και την ομάδα της Αμμοχώστου για την φιλοξενία.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.