ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ!

20141003_204522

Την πρώτη φετινή μας νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ψες η ομάδα μας κόντρα στην City F.S.C ΜΕ 1-3 κατακτώντας τους πρώτους τρεις βαθμούς της. Σε ένα γενικότερα μέτριο παιχνίδι η ομάδα μας προσπάθησε να πετύχει την νίκη με κάθε τρόπο αφού το στραπάτσο της πρεμιέρας δεν επέτρεπε νέα απώλεια. Για αυτό ακριβώς τον λόγο η ομάδα μας μπήκε στο παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλει τον ρυθμό της και να κανει το παιχνίδι της για να φτάσει στην νίκη, αφού η γνωρίζαμε ότι η αντίπαλη ομάδα είναι πολύ καλή με ποιοτικούς παίκτες και καλό προπονητή.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας την μπάλα και φτιάχνοντας 20 τελικές προσπάθειας εκ των οποίων οι τρεις έγιναν τέρματα με τους Μαυρόχαννα, Πολυβίου και Περικλέους. Στην επανάληψη η ομάδα μας προσπάθησε να μπει το ίδιο καλά στο γήπεδο. Η άνοδος όμως των αντιπάλων και η δική μας νευρικότητα έφεραν το τέρμα των αντιπάλων και κάποιες άλλες φάσεις για αυτούς τις οποίες όμως σταμάτησε επιτυχώς ο κέρβερος Αλεξάνδρου. Βέβαια και παλι φτιάξαμε ένα τσουβάλι ευκαιρίες τις οποίες δεν καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε και αυτό φέρνει τροφή προς προβληματισμό στην τεχνική μας ηγεσία. Το τελικό σκορ βρήκε την ομάδα μας νικήτρια με 3-1 αφιαρώντας παράλληλα μέρος της μεγάλης πίεσης που είχαμε λόγω κυρίως του αποτελέσματος της πρεμιέρας.

Η νίκη που ήταν ο βασικός στόχος έγινε πραγματικότητα και η ηρεμία ήρθε στην ομάδα γεγονός που μας δίνει την αίσθηση ότι θα λειτουργήσε πολύ θετικά για τη συνέχεια. Η προετοιμασία για τον επόμενο αγώνα με την ΕΝΑ Αθηαίνου ξεκινά τη Δευτέρα όπου αναμένεται να έχουμε και τις επιστροφές του τραυματία Λουκά και των Ιωάννου και Γεωργίου.

* Χαρήκαμε που είδαμε τον μεγάλο Μάριο Μιχαήλ παρόλο που τον θέλαμε να είναι στην ομάδα μας. Φίλε Μάριε οι πόρτες του ΕΘΝΙΚΟΥ είναι ορθάνοιχτες για σένα.

*Τραυματίας αποχώρησε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Ανδρέου του οποίου η κατάσταση θα εκτιμηθεί τη Δευτέρα.

*Πρώτη συμμετοχή για τον κόουτς Χρυσοστόμου ο οποίος έσπασε τα δοκάρια. Φαίνεται ότι το παρκέ του πάει καλύτερα. Πολύ καλή η καθοδήγηση της ομάδας από τον συνεργάτη του κόουτς Χαταζηψάλτη.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.